Szukasz książki lub komiksu dla nastolatków z przesłaniem? Heartstopper Tom 3 to idealne rozwiązanie dla miłośników dobrych, ciepłych historii z sympatycznymi bohaterami. Autorka serii Alice Osman od początku stawia na pozytywne wibracje, choć jednocześnie nie unika tematów, które są ważne dla współczesnych nastolatków. Dowiemy się sporo na temat odkrywania własnej tożsamości, seksualności czy próby zrozumienia tego, co właściwie chce się w życiu robić. Dlaczego warto sięgnąć po Heartstopper?

Kontynuacja przygód chłopaków

Trzeci tom komiksu to kontynuacja przygód dwójki nastolatków znanych z części pierwszej. Charlie i Nick coraz lepiej radzą sobie w szkole oraz uczą się konfrontacji z innymi. Jednak chłopcy wciąż zmagają się z osobistymi problemami, które rzutują na ich relację, przyjaźnie oraz edukację. Alice Osman nie ucieka w tanie klisze. Zamiast postawić na większą dramaturgię i wprowadzić do opowieści poważniejsze kłopoty, autorka stawia na zwykłe emocje. Bo to one od początku odgrywają w komiksie najważniejszą rolę. Jednocześnie Osman między słowami mówi o tym, jak ważne jest zrozumienie tego, co czujemy i dlaczego czujemy. Próba poznania siebie nie tylko przyśpieszy nasze dojrzewanie, ale i sprawi, że nasza samoocena wzrośnie.

Bez moralizatorstwa

Alice Osman odważnie porusza trudne tematy, jednak unika w nich moralizatorstwa, zostawiając wyciągnięcie wniosku samym czytelnikom. Jest to dobry ruch, który sprawia, że młodzi odbiorcy mogą w pełni oddać się historii, a następnie samodzielnie ją przemyśleć. W trzecim tomie Heartstopper tematem prowadzącym wydaje się to, jak istotne są w naszym życiu słowa. Osman stara się nam przekazać, że nieważne co robimy i kim jesteśmy, powinniśmy uważać na to, w jaki sposób się wypowiadamy. Bo słowa mają moc i duże rażenie. Mogą sprawić satysfakcję i radość, ale mogą też bardzo skrzywdzić. Szczególnie nastolatków, którzy są niezwykle wrażliwi na jakąkolwiek krytykę. 

Daniel